Péče o kokršpaněla

Na této straně se dočtete o praktických stránkách života s kokříkem. Všechny postupy a rady jsou mnou vyzkoušené a netvrdím, že jsou jediné možné. Pro začínajícího majitele kokříka však budou určitě naprosto dostačující a to, že časem zvolíte jinou úpravu je jen na Vás :)

Česání, koupání a stříhání

Hned od prvního týdne života (a to myslím smrtelně vážně) učte své štěňátko pobýt alespoň krátkou chvilku v klidu a to samozřejmě pozitivně, odměňujte pamlsky za to, že chvilku ustojí, když po jeho jemné srsti budete přejíždět kartáčem - musí se totiž naučit, ať ho budete stříhat vy nebo v salóně tuto procedůru vydržet. Nejlépe na neklouzavé podložce a taky pokud možno ve vyšší poloze - vy se nemusíte hrbit a v salóně bude také na stole.

Ze začátku sice nemáte co česat, chloupky jsou jemné a krátké, ale časem jich bude víc a zhoustnou. Pokud můžu dobře radit naučte štěňátko i ležet na boku nebo zádech, tak se totiž dobře vyčesávají cuchtance pod pažičkama.

Taktéž při těchto cvičeních trénujte zastřihávání drápků, byť o milimetr, ale alespoň si zvykne a vše bude mít jako rutinu. Můžete v tuto dobu i prohlížet ouška, zuby atd..zvykne to ho tím dobře na manipulaci u veterináře nebo na výstavě.

Štěně nikdy neuklidňujte konejšivými slůvky..chválili byste jej za to, že se bojí. Prostě vše provádějte sebevědomě, za klid odměňujte pamlskem a pohlazením..vzpínajícího štěňátka si nevšímejte, když zjistí, že se nic neděje...uklidní se :)

Pokud bude mít špinavé nožičky, klidně ho okoupejte - dávno minuly doby, kdy se říkalo, že štěňata se nesmí koupat - kupte kvalitní šampon pro štěňátka - na této položce nešetřete - dvojnásobně se Vám vyplatí, že nebude mít kožní potíže. Vždy vmačkávejte šampon do srsti jako byste prali svetr - nikdy"nedrbejte" chlupy - mohlo by se Vás stát, že si ho pěkně zašmodrcháte a budete mít problém jej vyčesat.

S postupujícím věkem doporučuji šampon pro dlouhosrsté psy + kondicionér - pánové se nezaleknou :) opět vám to velmi ušetří práci při rozčesávání. (kvalitní výrobky a dobrou radu naleznete na profikosmetika.cz/ kde lze zakoupit i vzorky a poté se rozhodnout pro ten výrobek, ketrý Vám bude nejlépe vyhovovat)

Vše dobře spláchneme - šampon můžeme použít i vícekrát, pokud je pejsek opravdu špinavý..a poté vymačkáme přebytečnou vodu z chlupů.

Já preferuji fénování při nízké teplotě a to i v létě - je totiž k neuvěření jak dlouho vysychá srst kokršpaněla a mohl by se nachladit nebo zapařit. Při fénování rozčesávám a zároveň pak mohu pěkně srst vyrovnat kartáčem pro případný střih.

Jak pejsek poroste - můžete si sami doma stříhat tlapičky, aby Vám nenosil pejsek domů víc smetí než je potřeba.

Pokud budete chtít do salónu, popřípadě na výstavy..mělo by se s první úpravou na ostro začít kolem 4 měsíce.

Výstavní střih - to je kapitola sama pro sebe, pokud se rozhodnete pro výstavní kariéru - dopředu si zajistěte dobrý salón, kde umí kokříka ostříhat. Nejdůležitějším požadavkem je to, že se strojkem sahá pouze na horní stranu uší a to do 1/3 a vyholuje se tvar písmene V na krku. Vše ostatní se dělá ručně trimováním, přechody efilačními (prostřihávacími) nůžkami a pouze nohy, břicho a ocas se zkracuje nůžkami klasickými.

Jistě Vám v tomto poradí Váš chovatel.

Čištění uší

Protože moje první fenečka byla velmi nemocná, tuto stránku života jsme dovedly skoro k dokonalosti. V zásadě čistím uši pouze pokud v nich vidím větší maz, nebo nedej bože zápach...preventivně pouze v létě když přijdeme z potoka :)

Nejvíce se mi osvědčil postup - naliju přípravek do ouška, zezadu promasíluju. To co vyteče utřu jemným papírovým kapesníčkem - bez parfemace a zbytek nechám pejska vytřepat. Nikdy se nesnažte vysušit vnitřní část ucha - akorát se Vám podaří zacpat špínu hlouběji - pes má jinak stavěné ucho než člověk a navíc u sebe cítíme, pokud zajedeme moc hluboko - pejsek nám to neřekne a můžete mu ublížit.

Nepoužívám obyčejné olejové a lihové čističe - dle mé zkušenosti dosti dráždí ucho. Zatím nejvíce oceňuji Otifree a Epi-Otic - rozpustí ušní maz, který je vyplaven ven a zároveň zvlhčí požadovaně sliznici v uchu.

Kvalita srsti

Pokud ke mě přijde někdo o radu, že pejsek nemá úplně super kondici srsti - úplně první dotaz směřuje na druh krmiva, většina nedostatků ve stravě (někdy i přebytku) se odráží právě na zdraví a kvalitě kůže a srsti.

Pro někoho - bohužel - nejsem přílišným zastáncem krmení syrovou stravou, i když ji nikdy nikomu nevyvracím, pokud mu pejsek prospívá..jistě je to lepší než zkrmování granulí ze supermarketu. Nejde jen o to, že jsou dobarvované a také velmi slané..toto vše se ukládá v těle našeho pejska - ani výživová hodnota není nijak vysoká.

Protože kokršpaněl není zrovna velký pes - denní krmná dávka kvalitního krmení je do 190g - myslím, že každý může kupovat krmení alespoň v prémiové kvalitě. Já vždy preferuji superprémium a v případě zhoršené kvality srsti např. po hárání ještě dodávám lososový olej - je pro psy velmi chutný.

Rozdíl mezi těmito dvěma řadami krmiv (superpremium a premium) je nejen ve zpracování masa, ale hlavně v tom jak hodnotné suroviny jsou do těchto krmiv vloženy. Začátečník ani nepozná velký rozdíl..všude je podobné složení, stejná procenta bílkovin, tuků..atd.

Můžete se poradit nejlépe s veterinářem, odborníkem v obchodě nebo chovatelem, ale vy sami musíte nakonec rozhodnout co je zrovna pro toho Vašeho nejlepší. Já říkám, že "hovínko má být malé, nezapáchající, tak akorát pevné" pokud není - něco je špatně :) A hlavně prosím nestřídejte štěněti krmivo - pes má jiné zažívání než člověk, při změnách může mít i silný průjem a prostě mu to nesvědčí. Pokud mu bude krmivo sedět, bude mít i kožíšek krásný a v oku lesk - vybrali jste správně a neměňte :)

 

 

 

Návod na úpravu kokršpaněla z Cockerspaniel clubu Slovakia - výborný odkaz pro začátečníky :)

www.cockerspanielclub.sk/uprava_srsti.htm