Březost a porod

Péče o nakrytou fenu

V období březosti bychom neměli fenu zatěžovat žádným zákrokem (očkování) a i odčervení je vhodné provádět těsně před krytím. Na odčervení v březosti se názory různí a to jak u chovatelů, tak veterinářů. Velkou chybou je měnit feně režim v první polovině březosti a to jak fyzický pohyb, tak krmení. Není vhodné přikrmování ani změna stravy. Po první polovině březosti snižujeme aktivitu podle fyzické kondice fenky.

Krmnou dávku postupně měníme cca 3 týdny před porodem, cca týden přimícháváme krmivo vhodné pro štěňata a kojící feny (u nás je to Royal Canin medium starter), na které postupně zcela přejdeme a ke konci březosti můžeme i lehce zvýšit dávku, ale ne mnoho, aby fena nebyla příliš tučná, špatně by se jí rodilo.

V poslední fázi březosti musí mít fena častější procházky a možnost močení, jak se plody zvětšují a tlačí, fenu nutí velmi často močit. Krmivo také rozdělíme do menších dávek, fenka už těžko sežere velký objem krmiva naráz.

Příprava na porod

Březost trvá průměrně 63 dní (plus mínus 4 dny). Asi 14 dní před porodem připravíme porodní bednu, pro kokršpaněla máme velikost 90x90cm s výškou 40cm, tak aby štěňátka hned nevylezla a zároveň byla bedna dost prostorná pro fenu se štěňaty. Po třech stranách je vhodné vytvořit zálehové plochy, tak aby fena nemohla štěňata natlačit na stěnu a zalehnout (u nás ve výšce přibližně 12cm, protože po porodu budeme mít vyšší podklad - Vetbed, pro udržení tepla a čistoty). Vstup je možno vytvořit různým způsobem - my jej máme doplňovací tak, že z počátku je otvor až na zem, aby nemusela těhule skákat a po té se postupně doplňuje do výšky, jakmile se štěňata začnou pohybovat. Fena si na bednu musí zvyknout, aby se v ní při porodu i po něm cítila dobře.

Porodní bedna - přípravná část bez zálehové plochy

Porodní bedna - se zálehovou plochou - už doma

Na porod - pro sebe si připravíme tužku, papír, hodinky, váhu, barevné stužky a vyvařené nůžky a šnůrky na podvázání pupečních šňůr. Pokud si chceme práci usnadnit vytvoříme si předem tabulku do které zapíšeme: čas narození, pohlaví, zbarvení, porodní váhu, barvu stužky a popřípadě poznávací znamení. Dále nádobu na odkládání placent a špinavého použitého materiálu. Také prostor pro štěňátka - někdy se může stát, že je matka při porodu dalšího štěněte neklidná a mohla by již porozená štěňátka pošlapat - proto je vhodné mít například vaničku, kterou vyložíme termoforem a měkkým materiálem, kam dáme štěňátka během porodu a položíme ji vedle matky, tak aby byli stále v kontaktu.

Při porodu buďte klidnou podporou fenky a v případě potřeby jí trochu pomozte, někdy je fenka unavená, můžete tedy pomoci vybalit štěňátko a vytřít jej do sucha a ucvaknout pupeční šňůru. Každé štěňátko by se mělo co nejdříve napít mateřského mléka (kolostra). Fenku v průběhu porodu nechte projít a vyvenčit...usnadní jí to porození dalších potomků.